ATRAKCJE


Zamek w Krokowej

Niegdysiejsza siedziba rodu von Krockow mieści dziś przytulny, elegancki hotel. Jego gościnne progi czekają na gości, oferując im dobroczynną ciszę, wygodne, stylowe pokoje, fachową obsługę i niezapomniane wrażenia.

Otoczony pięknym parkiem trzyskrzydłowy pałac to miejsce chętnie odwiedzane przez gości z całego świata. Trudno im się dziwić, skoro od lat znajdują tu niezwykle rodzinną atmosferę i wyjeżdżają z postanowieniem rychłego powrotu.

Jak każdy zamek, tak i ten w Krokowej ma swoją białą damę. Jest nią Luiza von Krockow, piękna i utalentowana hrabina, która jak nikt inny przyczyniła się do rozkwitu zamku w XVIII wieku.

Spływy kajakowe

Gorąco zapraszamy na spływ kajakowy Piaśnica do morza: Żarnowiec – Dębki, z miejscową firmą Adventure! Spłyń z nami rzeką Piaśnicą od Jeziora Żarnowieckiego przez rezerwat „Piaśnickie łąki” wprost do Morza Bałtyckiego! Czeka na Ciebie świetna zabawa i niezapomniana przygoda!

Klasztor w Żarnowcu

Początki klasztoru żarnowieckiego sięgają roku 1240, kiedy to cystersi oliwscy zrobili fundację dla mniszek.

W bulli papieża Innocentego IV z 1245 r. skierowanej do cystersów oliwskich znajduje się zapis mówiący: „o siedzibie mniszek blisko jeziora”. Budowę murowanego kompleksu klasztornego i kościoła rozpoczęto w II poł. XIII w.

W 1589 r. klasztor, osłabiony wpływami reformacji został przekazany siostrom benedyktynkom przysłanym przez Matkę Magdalenę Mortęską z Chełmna. Wspólnota rozwijała się. Siostry prowadziły także szkołę dla dziewcząt i pracownię haftu, słynną na całe Pomorze. Z tego też czasu pochodzi barokowy wystrój kościoła fundowany przez kolejne ksienie tego klasztoru.

Latarnia morska w Rozewiu

Latarnia na Przylądku Rozewie to najstarsza tego typu budowla na polskim wybrzeżu, dodatkowo w jej wnętrzu znajduje się małe muzeum, posiadające w swych zbiorach przekrój latarni morskich od starożytności do dzisiaj. Latarnia Rozewie znajduje się na Przylądku Rozewie, tuż przy wschodniej granicy Jastrzębiej Góry. Latarnia była wielokrotnie podwyższana, a obecnie jej konstrukcję stanowi murowana podstawa i metalowa wieża. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania, z jej szczytu podziwiać można rozległą panoramę okolicy. Warto się wybrać w te okolicę, by podziwiać kunszt architektoniczny i udać się na spacer do pobliskiego Rezerwatu Przylądek Rozewie oraz na pobliską kamienną plażę. Przy latarni zwiedzić można jej maszynownię, stoją tam również 2 pomniki: popiersie Stefana Żeromskiego oraz pomnik ustawiony na pamiątkę objęcia Pomorza przez Wojsko Polskie w 1920 roku. Nieopodal usytuowana jest druga, nieczynna już latarnia. Przed latarnią znajduje się parking, toaleta oraz punkt małej gastronomii.

Groty mechowskie

Grota Mechowska znajduje się na skraju uroczej wsi Mechowo, w Gminie Puck, położonej pośród Puszczy Darzlubskiej, na zachód od Pucka. Obszar, w obrębie którego powstała Grota, stanowi fragment rozcięcia erozyjnego wymodelowanego w formie obniżenia dolinnego, które przecina wysoczyznę morenową Kępy Starzyńskiej schodząc ku dolinie Płutnicy.

Jaskinia została odkryta w 1818 r. podczas dokonywania pomiarów geodezyjnych przez mierniczego Heue’go. Pierwszy historyczny opis po odsłonięciu korytarza sporządził w 1829 roku Kleefeld. Od tego czasu zaczęła się jej turystyczna historia… Mimo licznych w swojej historii zawałów, ciągle odkopywana, restaurowana, przyciąga rzesze turystów ucząc geologii i promując kaszubską ziemię. Wciąż zachwyca swoim dyskretnym pięknem…

Fokarium na Helu

Fokarium, będąc częścią naukowo-edukacyjnej placówki akademickiej wspomaga odtworzenie i ochronę fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Ośrodek istnieje od 1999r., choć działalność na rzecz badań i ochrony fok podjęto znacznie wcześniej. Inspiracją była udana próba wyleczenia, pierwszej dostarczonej na rehabilitację do helskiej placówki foki o imieniu Balbin